Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018

Για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Παγκορασίδων, ο Αριστέας Φιλώτα Αμυνταίου , φιλοξένησε την Κυριακή (11/03) τον ΓΣ Κοζάνης, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.
Παρά τη βαθμολογική διαφορά, οι παίκτριες του Αριστέα παρουσίασαν ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο, βάζοντας δύσκολα στον ΓΣ Κοζάνης. Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο νεκρό διάστημα του Αριστέα στο 4ο σετ, που έδωσε την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να μπουν στη διεκδίκηση του σετ και στο τέλος να το κερδίσουν.
Στο πρώτο σετ ο Αριστέας ήταν καταιγιστικός, τα χτυπήματα του από όλες τις ζώνες έβρισκαν στόχο και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-21.
Στο δεύτερο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο ΓΣ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας γρήγορα στην ισοφάριση των σετ (8-25).
Στο τρίτο σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκόρ μέχρι το 15-15, ένα σερί 3-0 του ΓΣ, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του και πτόησε ψυχολογικά τον Αριστέα, ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει και τελικώς βρέθηκε πίσω με 2-1 σετ (19-25).
Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε γκράν γκινιόλ, οι παίκτριες του Αριστέα , μη έχοντας άλλη επιλογή από το να πιέσουν για την ισοφάριση των σετ, μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήραν προβάδισμα 4 πόντων (15-11). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, το ταίμ-άουτ που κάλεσε ο πάγκος της Κοζάνης, απορρύθμισε  τις παίκτριες του Αριστέα, με συνέπεια να δεχτούν σερί 9-0 (15-20), εξέλιξη που υποχρέωσε την Νοπη Κούση να καλέσει με τη σειρά της και τα δυο ταιμ-άουτ που είχε στη διάθεση της. Οι γηπεδούχες αναθάρρησαν και κατάφεραν να φέρουν την αναμέτρηση στα ίσα (20-20), ωστόσο μικρές λεπτομέρειες στο τέλος, τους στέρησαν τη δυνατότητα να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ (22-25).
Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Κιουλτζοπούλου
Σετ: 25-21, 8-25, 19-25, 22-25
Αριστέας Φιλώτα Αμυνταίου (Νόπη Κούσης):  Χαραλαμπίδου, Κιοσέ, Μπάλι Φ, Κατσουπάκη Μ. Κωνσταντινίδου, Γιώβη, Καπετανάκη, Θεολογίδου, Κατσουπάκη Ε. Μπάλι Μ.
ΓΣ Κοζάνης (Βασιλική Παγούνη): Κωνσταντινίδου, Βλαχοπούλου ,Ματσαρίδου, Γιαννακίδου, Κότση, Γκιαούρη , Πεχλιβανίδου, Τσικοπούλου, Βλαχοπούλου, Λαμπριανίδου, Σιμιτσή, Τότσικα, Ανουλίδου, Ζαφειρίου.